Kategorie
AML/KYC Podatki Prawo

Czym są NFT i dlaczego jest o nich głośno?

Interesujesz się kryptowalutami? Zapraszamy do zapisu na newsletter!

Potencjał technologii blockchain to znacznie więcej niż kryptowaluty. Umożliwia on ludziom i firmom umieszczanie identyfikatorów, certyfikatów, danych dotyczących nieruchomości i innych ważnych informacji o rzeczywistych zasobach w blockchainie. W tej chwili powyższa technologia powoduje dużo szumu.

Wyobraź sobie, że twój dyplom wydany na blockchain jest dokumentem cyfrowym uznawanym przez wszystkie władze na całym świecie – nie musisz go tłumaczyć, notarialnie ani weryfikować.

Jak można to właściwie zrobić?

Technologia, która to umożliwiła, to niewymienialne tokeny (NFT, non-fungible token). Wierzymy, że są one przyszłością ekonomii blockchain. Porozmawiajmy o różnicy między obecnymi, zamiennymi tokenami lub po prostu zdefiniujmy kryptowaluty i przyszłe, niewymienialne tokeny lub certyfikaty cyfrowe.

________________________________________________
Zapraszamy do kontaktu w razie dodatkowych pytań. Nasi radcowie prawni i doradcy podatkowi udzielą wszelkich informacji.

Telefon, Signal, Threema: 603 934 996 lub formularz.

________________________________________________

Bez wątpienia blockchain jest odpowiednią technologią do zarządzania wszelkiego rodzaju zasobami cyfrowymi, przede wszystkim ze względu na jego cechy, takie jak bezpieczeństwo i niezmienność.

W przypadku żetonów wymiennych, używanych do tej pory głównie w blockchainie, było to niemożliwe, ponieważ w tokenie nie można zapisać żadnych unikalnych informacji.

Jeśli jednak masz tokeny kryptograficzne, które są unikalne i przechowują informacje zamiast wartości, można użyć technologii blockchain do gromadzenia wiadomości.  

Takie rozwiązanie tworzy niewymienialne tokeny, które są opisane w blockchainie Ethereum jako standard ERC721.

W chwili obecnej kilka firm, rządów i innych organizacji przygląda się tej nowej obiecującej technologii i jej licznym zaletom. Aby jednak pomysły stały się rzeczywistością, potrzebujemy teraz standaryzacji i protokołu podstawowego, który pozwoliłby na proste potwierdzenie istnienia, autentyczności i własności certyfikatów cyfrowych.

Protokół ten powinien również umożliwiać łatwe budowanie dapps, dlatego na początek należy rozszerzyć ERC-721, aby stał się standardem defacto dla tokenów niewymienialnych.

Idealną wizją jest umożliwienie przechowywania zasobów świata rzeczywistego w technologii blockchain  tak łatwo i bezproblemowo, jak to tylko możliwe. Z tego powodu stale trwają prace  dotyczące protokołu 0xcert dla certyfikowanych i ustandaryzowanych certyfikatów w technologii blockchain. 

Fungible tokeny zostały wdrożone w życie

Blockchain to przełomowa technologia, która zmienia naszą gospodarkę. Jest to lista rekordów przechowywana w rozproszonej księdze i niezmienna z założenia.

Każdy rekord (tj. blok) zawiera kryptograficzny skrót poprzedniego rekordu i znacznik czasu, a więc tworzy listę, łańcuch bloków – blockchain. Informacji raz zapisanych w łańcuchu bloków nie można zmienić.

W rezultacie ludzie ufają informacjom na blockchain. Mówiąc najprościej – internet jest stworzony do komunikacji, a blockchain do budowania zaufania.

Bitcoin był pierwszym potwierdzeniem koncepcji technologii blockchain, wprowadzonym w 2009 roku w Białej Księdze przez Satoshi Nakamoto. Był to pierwszy przykład kryptowalut, klasy aktywów, która ma pewne cechy tradycyjnych walut.

Sukces Bitcoina zachęcił innych programistów do budowania nowych projektów na blockchainie, a w chwili obecnej gospodarka blockchain rozkwitła.

To, co większość ludzi myśli o dzisiejszej technologii blockchain, jest w rzeczywistości budowane przy użyciu wymiennych tokenów, a większość szumu w zeszłym roku dotyczyła firm budujących kryptowaluty w oparciu o ten protokół.

Tokeny wymienne działają dobrze w przypadku kryptowalut, gdyż w rzeczywistości zamienność jest podstawową cechą każdej waluty. Jeśli jednak wyjmiemy zamienność z tokenów i pomyślimy o tokenach niewymienialnych, otwiera się szereg nowych możliwości wykorzystania technologii blockchain.

Niewymienialne tokeny – zastosowanie

W dzisiejszych czasach większość naszego życia zależy od naszych danych osobowych i bez względu na to, jak silne środki bezpieczeństwa stosujemy my lub administratorzy danych, są one zagrożone.

Skutkiem tego mogą być nawet kradzieże tożsamości. Jako przykład można wskazać wyciek związany z “Equifaxem”, gdzie ujawniono wrażliwe dane 143 milionów obywateli USA.  

Jak widzimy w przypadku dyplomu, potrzebny jest lepszy system do obsługi informacji o tożsamości, odporny na manipulacje, a jednocześnie coś niewymienialnego.

Zastosowanie w tym momencie znajdują niewymienialne tokeny, dzięki którym użytkownicy mogą przechowywać dowody tożsamości w blockchainie, a jednocześnie bezpiecznie gromadzić informacje o tożsamości, których nie można sfałszować ani ukraść.

Niewymienialne tokeny umożliwiają użytkownikom  uzyskanie prawa własności do dokumentów z  swojego życia, począwszy od aktu urodzenia, aż po wszystkie ważne informacje dotyczące tożsamości, przy jednoczesnym pominięciu udzielanych pełnomocnictw w tym zakresie.

Niewymienialne tokeny mogą być używane w procedurach KYC (Know Your Customer) do uzyskania stopni akademickich i innych certyfikatów edukacyjnych, przedmiotów kolekcjonerskich, odznak, głosowań i wyborów, programów lojalnościowych, przedmiotów w grach, praw autorskich, śledzenia łańcucha dostaw, danych medycznych, oprogramowania, licencji, gwarancji i nie tylko.

Po potwierdzeniu, że EIP721 jest oficjalnym, w pełni obsługiwanym standardem Ethereum (ERC-721) w marcu 2018 r., powstał grunt pod rozwój niezmienialnych rozwiązań w blockchainie.

Standard ERC-721 dla niewymienialnych tokenów w łańcuchu bloków

Tokeny niewymienialne rozpoczęto od propozycji implementacji Ethereum 721 (EIP-721) pod koniec 2017 roku. Były to pierwsze przypadki użycia niewymienialnych tokenów były wykorzystywane przy projekcie “CryptoKitties”.

Powyższa nazwa, to w praktyce przedmioty kolekcjonerskie – aktywa, które są unikalne i można je przechowywać w portfelu Ethereum. Możesz je kupować, sprzedawać, handlować, a nawet holdować.

Jednak przypadki użycia wykraczają daleko poza zabawne przedmioty kolekcjonerskie, takie jak CryptoKitties. 

Zalety i wady niewymienialnych tokenów

Zalety

  • Standard ERC-721 może być sposobem, na tokenizację każdego projektu przy użyciu publicznego lub hybrydowego łańcucha bloków z całkowitą niezmiennością i bezpieczeństwem.
  • Żetony niewymienialne można zaprojektować przy użyciu znacznie większych zasobów niż większość dostępnych w tym czasie. Użytkownicy mogą to zrobić, dodając większy kontekst i informacje do metadanych zasobu.
  • Łatwy dostęp do naszych danych. 

Wady

  • Standard tokena ERC-721 jest wciąż stosunkowo nowy.
  • Tokeny są  podatne na edycję do pewnego stopnia. ERC-721 po prostu nie może być podzielony i należy go kupić lub sprzedać w całości.
  • Istnieje ryzyko kradzieży danych przez hackerów, bądź wyciek. 

Jak widać – niewymienialne tokeny mogą być używane w ciekawy sposób. Traktować je możemy jako gwaranta przechowywania naszych wrażliwych informacji.

Powyższe rozwiązanie z pewnością pomaga rozwijać się na arenie międzynarodowej i posiadać dostęp do swoich osiągnięć, dyplomów, dokumentacji i wielu innych rzeczy, które często wymagają pełnomocnictw, notariuszy i znacznych utrudnień fizycznych.

Bez wątpienia tokeny niewymienialne są przyszłością obecnej biurokratyzacji.

________________________________________________
Zapraszamy do kontaktu w razie dodatkowych pytań. Nasi radcowie prawni i doradcy podatkowi udzielą wszelkich informacji.

Telefon, Signal, Threema: 603 934 996 lub formularz.

________________________________________________

Dodaj komentarz